sobota, 31 sierpnia 2013

Co w końcu z tymi parabenami?



Pewne jest to, że parabeny są estrami kwasu p-hydroksybenzoesowego o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym; stosowane jako środki konserwujące leków, kosmetyków i produktów spożywczych. W przemysłowym użyciu są od lat 40-tych XX wieku.

Przed kilkoma laty wybuchła medialna burza wokół parabenów i ich domniemanych, kancerogennych właściwości.  Zwrócono uwagę na istnienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy stosowaniem parabenów w produktach kosmetycznych a występowaniem  nowotworów, przede wszystkim raka piersi u kobiet.
Po opublikowaniu w 2007 r. przez Komisję Europejską listy 553 substancji, które podejrzewane były o działanie zakłócające prawidłowego funkcjonowania  układu hormonalnego, wywołana została niemalże masowa histeria.
Do opinii publicznej docierały sprzeczne informacje na ten temat.
Z jednej strony bijące na alarm organizacje konsumenckie( Fundacja Pro-Test), które zarzucały m.in. parabenom przenikanie przez skórę do organizmu i przyczynianie się do zaburzeń endokrynologicznych (przyspieszenie dojrzewania nastolatków, spadek płodności, gwałtowny wzrost przypadków raka jąder, etc.) .
Stworzona została nawet lista 17 substancji zawartych w kosmetykach zaburzających gospodarkę hormonalną ustroju ludzkiego:



Z drugiej strony, lobby przemysłu kosmetycznego (Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego) nawołujące do odmitologizowania wizerunku „złych parabenów”, powtarzające, że nie ma żadnych dowodów na to, iż substancje te szkodzą człowiekowi. Co więcej, z powodu kontrowersji, jakie wywołują, są to jedne z najlepiej przebadanych konserwantów.
Po środku całego zamieszania znalazła się Komisja Europejska i jej organ doradczy - Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Wprawdzie stwierdzono brak powiązań między stosowaniem parabenów, a występowaniem raka piersi u kobiet, ale niedokonano ostatecznej oceny bezpieczeństwa parabenów.
Podczas opracowywania opinii Komitet nie opiera się na wyniku pojedynczej publikacji, ale stosuje podejście WOE (weigh-of-evidence), czyli ocenia ciężar dowodu w oparciu o wszystkie dostępne dane i publikacje naukowe.
Aktualnie Komisja planuje wprowadzenie zakazu stosowania kilku parabenów, dla których nie ma dostępnych pełnych badań toksykologicznych.

Niska świadomość społeczna sprawia, że wytwórcy środków kosmetycznych oraz higieny osobistej lekceważą zdrowie ludzi, stosując do produkcji szkodliwe dla naszego organizmu składniki.
Gdyby nie przepisy i obostrzenia najróżniejszych organizacji i komisji d/s zdrowia i bezpieczeństwa, producenci zapewne próbowaliby przemycić w kosmetykach całą tablicę mendelejewa.
Nie łudźmy się, że koncerny interesują się naszym dobrem i zdrowiem. Jedyna myśl jaka im przyświeca to wizja zysków zdobytych ze sprzedaży. Gdyby było inaczej nie praktykowaliby stosowania kontrowersyjnych, być może szkodliwych substancji w produkcji kosmetyków. Nie narażaliby zdrowia swoich klientów na uszczerbek, tylko ze względu na przewidywany profit.
Dlatego też powinniśmy sami zatroszczyć się o siebie i częściej sprawdzać co znajduje się w składzie kosmetyków.

Konserwanty w kosmetykach należące do grupy parabenów, występować mogą pod nazwami:
- methylparabem (metyloparaben)
- ethylparaben (etyloparaben)
- prophylparabn (propyloparaben)
- buthylparaben (butyloparaben)
- heptylparaben (heptyloparaben)
- bensylparaben (benzyloparaben)
- isopropyl paraben
- nipagin (nipagina, nipaginy)
- aseptin (aseptyna, aseptyny)

Poprzez nagonkę medialną część producentów kosmetyków, ze względów marketingowych, zdecydowała się ukrywać obcność parabenów, sięgając  po bardziej wyszukane synonimy nazw tych substancji.

Przykładowo dla parabenu butylowego:

4-(butoxycarbonyl)phenol; 4-Hydroxybenzoic acid butyl ester; p-hydroxybenzoic acid n-butyl ester; p-Hydroxy butyl benzoate; aseptoform butyl; Butoben; Butyl 4-hydroxybenzoate; Butyl Parasept; butyl butex; Butyl Chemosept; butyl tegosept; n-Butyl paraben; n-Butyl p-Hydroxybenzoate; nipabutyl; preserval b; solbrol b; SPF; Tegosept B; tegosept butyl; Butyl P-Hydroxybenzoate ; 2-butyl-4-hydroxybenzoic acid.

Udowodnione negatywne działanie parabenów to m.in. wywoływanie alergii, przejawiające się podrażnieniem skóry (pokrzywką, zaczerwienieniem, wypryskami, świądem), a przy dłuższym stosowaniu występowanie dermatoz.
Warto pamiętać, iż uczulenie może występować na tylko jeden rodzaj parabenów, natomiast testy alergologiczne wykonywane są często z wykorzystaniem ich mieszaniny.

Jeśli chcemy unikać parabenów, powinniśmy lepiej przyjrzeć się niektórym kosmetykom:



Zastanawiam się po co w niektórych produktach aż 4/5 parabenów, skoro inne doskonale radzą sobie bez nich lub tylko z jednym?
Jakie jest wasze podejście do parabenów?



Źródła:
http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/r?dbs+hsdb:@term+@rn+@rel+94-13-3
http://www.parabeny.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Parabeny
http://www.kosmetyczni.pl/pdf/PZPK_stanowisko_parabeny_stycz_2010.pdf
http://www.scancos.com/documents/091105/Florian-Schellauf.pdf
http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_sccp/docs/sccp_o_138.pdf
http://instytutarete.pl/poczytaj/cialo/mydlarnia/347-kosmetyki-zaburzaj-gospodark-hormonaln-organizmu-.html
http://anyahblog.pl/anyah/item/183-pro-test
http://natemat.pl/48231,sa-w-kosmetykach-moga-wywolywac-alergie-i-zdaniem-niektorych-naukowcow-rowniez-raka-prawda-o-parabenach
http://personalcaretruth.com/2010/11/parabens-in-perspective-part-ii/
http://kobieta.wp.pl/kat,114154,title,Wchodza-w-sklad-85-procent-kosmetykow-Czy-sa-grozne,wid,15277498,wiadomosc.html?ticaid=11139a&_ticrsn=3
 

czwartek, 22 sierpnia 2013

Do ostatniej kropli, czyli ile kosmetyku zostaje w „pustym” opakowaniu?




Chyba nikt nie lubi marnować kosmetyków, nawet ich resztek na dnie opakowania. Tym bardziej, gdy jest to ulubiony lub drogi produkt. 

Zastanawialiście się kiedyś ile kosmetyku zostaje w opakowaniu po jego „zużyciu“? 

Kilku naukowców się nad tym zastanowiło i przeprowadziło test na 10wybranych produktach, a raczej ich opakowaniach. Wynik był zaskakujący. Najwięcej kosmetyku pozostało w tubie po żelu do włosów- aż 26%, na drugim miejscu znalazł się krem do twarzy w plastikowej buteleczce- 21%, następnie balsam do ciała w plastikowej butelce- 18% i podkład do twarzy w szklanej buteleczce- 11%. Najmniej resztek pozostało w opakowaniach z pompką- mniej niż 6%.
Dla producentów jest to świetna wiadomość. Kosmetyk zużywa się szybciej i trzeba go częściej kupować, a więc można go więcej sprzedać.

Nam aż trudno sobie wyobrazić, że prawie ¼ kosmetyku pozostaje na ściankach opakowania i ląduje wraz z nim w śmietniku. I jeśli taka strata nie boli w przypadku kosmetyku za 10 zł, to już w przypadku produktów high end są to pieniądze rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, które trafiają do kosza.

Płacę 100% to zużywam 100%!

Najłatwiej wydobywa się kosmetyki ze słoiczków, niestety są one najmniej higieniczną formą opakowania. I choć można wyskrobać z nich krem do ostatniego grama, to ilość bakterii, które dostają się do zawartości poprzez codzienne wkładanie do niego palców, jest niebezpieczna, zwłaszcza dla osób o skórze wrażliwej i trądzikowej. Alternatywą mogłaby być szpatułka, tylko kto ma czas i ochotę dodatkowo się nią bawić.
Bardzo dobrym rozwiązaniam są opakowania typu airless (z pompką u góry i tłokiem od dołu), które zarówno zapewniają maksimum higieny, jak i pozwalają zużyć produkt do końca.
Również plastikowe butelki i tubki nie stanowią większego problemu. Wystarczy postawić je „do góry nogami” i poczekać, aż kosmetyk wypłynie. W najgorszym przypadku opakowanie można rozciąć i wydobyć resztki.



Najbardziej problematyczne są opakowania szklane w formie buteleczki, w których przechowuje się dość gęste produkty, jak podkłady, kremy do twarzy czy lakiery do paznokci. Niestety nie zawsze skutkuje metoda odwracania buteleczki i trzeba rozstać się z kosmetykiem.

To kilka innych metod na 100%-towe odzyskanie tego za co zapłaciliśmy:

- „zużytą“ szminkę najlepiej wydobyć pędzelkiem lub szpatułką
- tubkę z pastą do zębów rozciąć w połowie i używać dalej
- do resztek szamponów, żeli pod prysznic, żeli do twarzy, mydeł w płynie lub innych „pieniących się płynnych substancji” dolewamy odrobinę wody
- do resztki lakieru do paznokci dolewamy kilka kropel zmywacza do paznokci

Hmmm... ale co zrobić z resztkami tuszu do rzęs? Słyszałam, że można nalać do niego odrobinę toniku kosmetycznego lub włożyć zakręcone opakowanie do ciepłej wody. Nie próbowałam jeszcze tych metod, być może działają. 

Znacie jakieś inne, sprawdzone metody odzyskania kometyku z opakowania? 

Należycie do „rozcinaczy”, czy raczej wyrzucacie opakowanie po „zużyciu” zawartości?









sobota, 17 sierpnia 2013

Kosmetyki a alergia na nikiel




Nikiel jest jedną z najczęściej uczulających substancji. Powoduje on alergię kontaktową czyli przez zetkniącie z powierzchnią skóry. Większość z nas kojarzy nikiel z przedmiotami z metalu, jednak pierwiastek ten zawarty jest także w pokarmach oraz kosmetykach. Do uczulenia dochodzi zarówno poprzez bezpośredni kontakt  metalu ze skórą, jak i poprzez wydzielanie niklu wraz z potem, który powoduje wtórne zetknięcie substancji z naskórkiem.

Uznając alergię na nikiel za poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, Parlament Europejski i Rada Europy wydały 30 czerwca 1994 (w Polsce 5 lipca 2004 r.)  dyrektywę 94/27/WE, potocznie określaną mianem "dyrektywy niklowej", zakazującą sprzedaży przedmiotów uwalniających nikiel w ilościach zdolnych do prowokowania reakcji alergicznych (więcej od 0,5 µg/cm2/tydzień ), najczęściej produktów, które mają wejść w bezpośredni i długotrwały kontakt ze skórą (np. biżuteria, okulary, metalowe elementy odzieży).

Nikiel metaliczny i wiele jego pochodnych oraz inne metale ciężkie są zakazane do stosowania również w kosmetykach. Ponieważ nikiel występuje w środowisku naturalnym, jego śladowe  ilości mogą pojawiać się jako zanieczyszczenia niektórych składników kosmetyków. W tym przypadku regulacje prawne nie określają  jaka maksymalna ilość pierwiastka jest dopuszczalna. Jednakże każdy produkt kosmetyczny wprowadzany na rynek powinien być bezpieczny dla zdrowia użytkowników.

Reakcja alergiczna na nikiel widoczna jest dopiero po około 12- 48 godzinach od kontaktu z alergenem. Dlatego po użyciu nowego kosmetyku nie od razu może pojawić się zaczerwienie, swędzenie lub wypryski. Jeśli nie jesteśmy pewni czy mamy alergię na ten pierwiastek, najlepiej wykonać testy płatkowe (naskórkowe, kontaktowe) w gabinecie alergologicznym lub dermatologicznym.
Mineralne pigmenty(np. tlenki żelaza ) używane przy produkcji kosmetyków do makijażu- pudrów, podkładów, korektorów, różu do policzków, maskar, kredek do oczu czy błyszczyków i pomadek do ust, mogą być kontaminowane śladowymi ilościami niklu. Również farby do włosów mogą zawierać ten pierwiastek.
Jeżeli chcemy całkowicie unikać kontaktu z substancjami zawierającymi tlenki  żelaza, powinniśmy uważać na następujące oznaczenia w składzie kosmetyków:


 CI 77499 (Iron Oxide- tlenek żelaza(II) diżelaza(III) ; Trieisentetraoxid  ) mineralny pigment czarny; używany jako barwnik kosmetyczny.

Kilka kosmetyków, w których skład wchodzi CI 77499:

Bourjois Volume Glamour Max Definition Mascara Max Black, tusz do rzęs
CHANEL – PERFECTION LUMIERE LONG-WEAR FLAWLESS FLUID MAKEUP SPF 10, podkład
CLARINS - BB SKIN PERFECTING CREAM SPF 25 PA +++ Revitalizes, Protects, Evens Skin Ton, krem BB
CLINIQUE – EVEN BETTER EYES DARK CIRCLE CORRECTOR, rozjaśniający krem pod oczy
CLINIQUE - LID SMOOTHIE ANTIOXIDANT 8 HOUR EYE COLOR, kremowy cień do powiek
CLINIQUE – MOISTURE SURGE TINTED MOISTURIZER SPF 15, nawilżający tonujący krem
CLINIQUE – Redness Solutions Makeup SPF 15 with Probiotic Technology, podkład dla cery naczynkowej i zaczerwienionej
CLINIQUE – VITAMIN C LIP SMOOTHIE ANTIOXIDANT LIP COLOUR, szminka
COVERGIRL & OLAY – SIMPLY AGELESS ANTI AGING FOUNDATION SPF 22, podkład
DIOR – DIORSKIN NUDE NATURAL GLOW SCULPTING POWDER MAKEUP SPF 10, podkład, róż, rozświetlacz w kompakcie
DIOR – SKINFLASH PRIMER RADIANCE BOOSTING MAKE UP PRIMER, primer pod podkład
DIOR - DIORSKIN NUDE NATURAL GLOW HYDRATING MAKEUP, podkład
ESTEE LAUDER – REVITALIZING SUPREME GLOBAL ANTI-AGING CRÈME, krem przeciwzmarszczkowy
ESTEE LAUDER – DOUBLE WEAR STAY-IN-PLACE LIPSTICK, szminka
GARNIER - SKIN RENEW MIRACLE SKIN PERFECTOR BB. CREAM SPF 15 Vitamin C + Pigments, krem BB
GIVENCHY – TAN TO GO SUN POWDER SPRAY INSTANT NATURAL TAN, bronzer do twarzy
Guerlain Lingerie De Peau Invisible Skin-Fusion Foundation SPF 20 PA+, podkład
LANCOME – OSCILLATION VIBRATING INFINITE POWERMASCARA Extended, Reshaped & Multiplied Lashes, tusz do rzęs
L'OREAL - STUDIO SECRETS PROFESSIONAL MAGIC B.B. CREAM, krem BB
MAYBELLINE - INSTANT AGE REWIND ERASER DARK CIRCLES Treatment Concealer, korektor
MISSHA – M PERFECT COVER BB CREAM SPF 42 PA +++, krem BB
NIP & FAB - CC CREAM SPF 30, krem CC
NYX Doll Eye Volume Extreme Black Mascara, tusz do rzęs
OLAY - FRESH EFFECTS BB CREAM! SKIN PERFECTING TINTED MOISTURIZER SPF 15, krem BB
ORIGINS – A PERFECT WORLD SPF 15 AGE DEFENSE TINTED MOISTURIZER with White Tea, krem BB
ORIGINS - Vitazing SPF 15 Energy-Boosting Moisturizer with Mangosteen, podkład w kompakcie
ORIGINS – GINZING REFRESHING EYE CREAM to Brighten and Depuff, krem nawilżający do twarzy
REVLON - AGE DEFYING DNA ADVANTAGE CREAM MAKEUP SPF 20, podkład
SALMA HAYEK – NUANCE RENEWED RADIANCE BRIGHTENING BB CREAM SPF 30, krem BB
SALLY HANSEN - SALON INSTA GEL STRIPS STARTER KIT, zestaw do manicure
SHISEIDO - URBAN ENVIRONMENT TINTED UV PROTECTOR SPF 43 Broad Spectrum Oil-free For Face, tonujący filtr przeciwsłoneczny do twarzy
SMASHBOX - CAMERA READY CC CREAM SPF 30 Broad Spectrum DARK SPOT CORRECTING, krem CC
SHU UEMURA - Stage Performer Instant-Glow Immediate Radiance Skin Perfecting Cream, primer-rozświetlacz w kremie
URBAN DECAY - NAKED SKIN BEAUTY BALM SPF 20, krem BB
URBAN DECAY – NAKED SKIN WEIGHTLESS ULTRA DEFINITION LIQUID MAKEUP, płynny podkład
YVES SAINT LAURENT – TEINT RESIST LONG WEAR ENDLESS COMFORT TRANSFER Resistant Foundation SPF 10, podkład

 CI 77491 (Iron Oxide-tlenek żelaza; Dieisentrioxid) mineralny pigment czerwony, brązowy; używany jako filtr UV i barwnik kosmetyczny.

Kilka kosmetyków, w których skład wchodzi CI 77491:

Alverde Creme Make-Up, 01 Naturelle, 03 Beige Rosé, 04 Medium Beige, podkład
Alverde Oriental Feeling, żel pod prysznic
Alverde Concealer, Naturelle, Medium Beige
Babor Chic Lip Gloss, błyszczyk
Bareminerals Mineral Veil, puder wykańczający
Bareminerals Mineral Powder Foundation, puder mineralny
Chanel Inimitable Intense 10 Noir, tusz do rzęs
Consense krem tonujący Jasny/Ciemny
Elysambre (Nature Cos) Pearly Eye Shadow (211016), cień do powiek  
Elysambre (Nature Cos) Pearly Eye Shadow (211037), cień do powiek
Garnier tonujący Koffein Roll On
L'Occitane Creme Rejouissante Delightful Crème, krem do ciała
Lakshmi Kajal, kredka do oczu
Lavera Trend Sensitiv Eyeshadow No.4, cień do powiek
Maxfactor Masterpiece, tusz do rzęs
Maybellline Dream Mousse Concealer
Olaz Total Effects Touch Of Foundation, podkład
Ready To Wear / Philippe Chansel Couture Finish, puder
Shiseido White Lucendy Protective Day Cream, krem do twarzy na dzień   
Shiseido White Lucency Day Cream, krem do twarzy na dzień   
Thalgo Coleur Caramel moisturizing natural lipstick, nawilżająca pomadka do ust
The Body Shop Tea Tree, korektor w sztyfcie
The Body Shop Vitamin E Nourishing Night Cream, odżywczy krem na noc

CI 77492 (Iron Oxide Hydroxide - wodorotlenek żelaza) mineralny pigment żółty, brązowy; używany jako barwnik kosmetyczny.

Kilka kosmetyków, w których skład wchodzi CI 77492:

Alverde Concealer, Naturelle, Medium Beige
Alverde Creme Make-Up, 01 Naturelle, 03 Beige Rosé, 04 Medium Beige, podkład
Babor Chic Lip Gloss, błyszczyk do ust
Bareminerals Mineral Veil, puder wykańczający
Bareminerals Mineral Powder Foundation, puder mineralny
Blend-A-Med Exotic Energy, pasta do zębów
Consense krem tonujący Jasny/Ciemny
Elysambre (Nature Cos) Pearly Eye Shadow (211016), cień do powiek  
Elysambre (Nature Cos) Pearly Eye Shadow (211037), cień do powiek
Garnier tonujący Koffein Roll On
Lavera Trend Sensitiv Eyeshadow No.4, cień do powiek
Lombagine Paris Premium Liquide Foundation, podkład w płynie
Maxfactor Second Skin Foundation, 70 Natural, podkład
Maxfactor Masterpiece, tusz do rzęs
Olaz Total Effects Touch Of Foundation, podkład
Shiseido White Lucendy Protective Day Cream, krem do twarzy na dzień   
Shiseido White Lucency Day Cream, krem do twarzy na dzień   
Thalgo Coleur Caramel moisturizing natural lipstick, nawilżająca pomadka do ust
The Body Shop Tea Tree, korektor w sztyfcie
The Body Shop Tea Tree Oil Face Mask, maseczka do twarzy





Źródła:
http://kobieta.wp.pl/gid,14285750,img,14285821,kat,52556,title,Metale-ciezkie-w-kosmetykach,galeriazdjecie.html?ticaid=111233&_ticrsn=3
http://biotechnologia.pl/biotechnologia-portal/info/kosmetologia/34_artykuly/372951,wasciwosci_i_zastosowanie_tlenkow_w_kosmetyce.html
http://urodaizdrowie.pl/jakie-kosmetyki-uczulajaalergeny-w-kosmetykach-do-oczu
http://www.rossnet.pl/Artykul/Uczulenie-na-nikiel-i-epidian,189083
http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=99710&bernr=10&seite=03
http://www.bild.de/ratgeber/gesundheit/mascara/vier-mascara-verusachen-krebs-9841700.bild.html
http://ec.europa.eu/consumers/cosmetics/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details&id=31176
http://www.cosmeticanalysis.com/de/kosmetik-inhaltsstoffe/ci-77491.html
http://www.radoslawspiewak.net/2006-3p.htm
http://www.mineral-puder.de/shop_content.php?coID=209&XTCsid=790ca42f2d4e644745c53de2bbc5df7b#ci77499
http://www.chrimaluxe-minerals.de/cms,inhaltsstoffe
http://www.drachenzuber.de/incis.html
http://www.specialchem4cosmetics.com/services/inci/index.aspx?function=20
http://www.sensient-cosmetics.com/pageLibre000105db.aspx
http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/sccp/documents/out149_en.pdf
http://ec.europa.eu/consumers/cosmetics/cosing/index.cfm?fuseaction=search.results
http://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo_kosmetykow/bezpieczenstwo_skladnikow_kosm/
http://www.biomedical.pl/aktualnosci/obecnosc-metali-ciezkich-w-produktach-do-makijazu-sante-canada-chce-ostudzic-nastroje-2584.html
http://www.medme.pl/zdrowie-a-z/choroby-a-z/alergia-na-nikiel,841,0,1.html
http://www.alergia-na-nikiel.online-pl.com/moja-alergia/
http://www.seilnacht.tuttlingen.com/Lexikon/28Nickel.htm